HOTEL SZRENICOWY DWÓR

komfortowe noclegi w Szklarskiej Porębie

Jelenia Góra

Jelenia Góra, zwana stolicą Karkonoszy, którą zamieszkuje prawie 80 tys mieszkańców, jest miejscem gdzie każdy, spędzający tam co najmniej weekend, znajdzie coś dla siebie. To przede wszystkim doskonałe miejsce dla osób kochających góry oraz aktywny wypoczynek w pięknej scenerii, ale nie tylko.

Dla miłośników historii i zabytków

Miasto, które istnieje od XIII wieku, posiada sporo ciekawych budowli historycznych. Do wartych zobaczenia należą bez wątpienia pozostałości miejskich murów obronnych z basztami i bramami (wszystkie z XIV i XV wieku), które są elementami średniowiecznego kompleksu obronnego.

Ciekawym obiektem jest ratusz z XVIII wieku, stojący pośród częściowo odbudowanych, a częściowo zrekonstruowanych kamienic rynku. Do wartych zwiedzenia kościołów można na pewno uznać kościół Podwyższenia Krzyża św, największy w mieście. Ciekawostką jest fakt, że jako jeden z niewielu kościołów na świecie posiada on organy umieszczone za ołtarzem, a nie nad wejściem głównym. W świątyni tej znajduje się 4020 miejsc siedzących. Inną ciekawą świątynią jest cerkiew prawosławna świętych Piotra i Pawła z XVIII wieku.

W peryferyjniej dzielnicy na południu miasta – Sobieszowie – znajdują się ruiny zamku Chojnik. Został on wzniesiony jako dwór myśliwski w XIII wieku, a po pożarze od pioruna w roku 1675 roku nie został odbudowany. Zachowały się jednak znaczne fragmenty budowli, w których urządzono restaurację oraz schronisko. Warto również odwiedzić Wzgórze Krzywoustego ze znajdującą się tam wieżą widokową.

Zamek Chojnik

Godne polecenia jest Muzeum Karkonoskie prezentujące m.in. rekonstrukcję wnętrza starej chaty karkonoskiej.

Baza turystyczna

Zarówno w centrum miasta jak i w odleglejszych dzielnicach, łatwo jest o znalezienie noclegu. Noclegi są tu dostępne w różnych standardach, a więc każdy spędzający wczasy, czy choćby tylko weekend, w Jeleniej Górze, znajdzie coś dla siebie. Noclegi w górach popularne są zarówno latem jak i zimą, co nie znaczy, że nie warto skorzystać z oferty noclegowej również w innych porach roku. Zdaniem wielu wiosna w górach nie ma sobie równych, jesień także potrafi zaskoczyć. Z tego powodu zapraszamy w góry o każdej porze roku!

Bardziej wymagających turystów zadowolą gościńce i pensjonaty ulokowane w mieście i na jego obrzeżach. Na innych czekają liczne kwatery w gospodarstwach agroturystycznych oraz kamping oferujący domki holenderskie lub miejsca na przyczepy turystyczne i namioty.

Inne formy wypoczynku

Kiedyś samodzielne miasto, a obecnie południowo-zachodnia dzielnica Jeleniej Góry – Cieplice Śląskie Zdrój, to urokliwe i spokojne miejsce. Wypoczynek tutaj to nie tylko spacer po cieplickim deptaku, którego reprezentacyjnym punktem jest monumentalny pałac Schaffgotschów. Warto posiedzieć w Parku Zdrojowym, nieco dalszym Parku Norweskim i odwiedzić znajdujące się tam Muzeum Przyrodnicze z kolekcjami poświęconymi ptakom i motylom. Na miłośników atrakcji wodnych, czekają Termy Cieplickie z nowoczesnymi basenami.

Termy Cieplickie

Jelenia Góra to jednak przede wszystkim doskonały punkt wypadowy na wędrówki po przepięknych terenach Kotliny Jeleniogórskiej, Przedgórza Sudeckiego i do ciekawych okolicznych miejscowości. Jest to również dobra baza dla miłośników turystyki górskiej – na jednodniowe wypady w Karkonosze lub pobliskie, wymagające znacznie mniejszego wysiłku, Góry Kaczawskie.